A globális politikai térkép újrarajzolása
A szélsőséges lépések a nemzetközi konzervatív összefogás erősödéséhez vezettek.
A magyar tudományos kutatói hálózat ökoszisztémáját a HUN-REN fogja össze, amely az Országgyűlésnek benyújtott tervezet szerint sajátos jogállású intézményé válik.
A nyitókép illusztráció. Fotó: Stephan Walochnik / Getty Images
A szürke kifejezések mögött komoly dolgok állnak: A HUN-REN vezetősége az elmúlt másfél évben átvilágította a a magyar tudományos élet műhelyeit, megvizsgálta a világ vezető tudományos intézményegyütteseinek a gyakorlatát és ennek megfelelően ajánlásokat dolgozott ki.
A komoly dolgok mögött pedig komoly emberek állnak. A miniszterelnök kivételes meggyőzési képességét az is mutatja, hogy rávette Gulyás Balázst a szervezet vezetésére.
Ez körülbelül olyan teljesítmény, mintha valaki szenvedélyes horgász lenne, a világ legjobb horgásztavánál ülhetne egész nap és a legnagyobb halakat foghatna ki a legfurfangosabb horgásztrükkökkel, s sikerülne rávenni, hogy inkább mostantól foglalkozzon azzal, hogy a Balatonnál minden horgász elégedett legyen, de egyúttal a Balaton legyen a legjobb minőségű európai tó, az őshonos halak szaporodjanak a víz pedig ivóvíz tisztaságú legyen.
Gulyás ugyanis a maga tudományterületén – a neurobiológia egy speciális ága – világhírű és a svédországi Karolinska Intézetben, majd a szingapúri egyetem intézetében tetszőleges mennyiségű pénzügyi forrással, a világ legjobb kutatóival összefogva dolgozhatott azon, ami valóban érdekli.
Ám a miniszterelnök hívó szavára igent mondott és elvállalta, hogy egyrészt becsatornázza a nemzetközi tudományos életbe a magyar tudományt a jelenleginél sokkal hatékonyabban, másrészt vonzóvá teszi a fiatal tudósoknak az itthoni munkát, harmadrészt a fejlett világban bevált metodikáit itthon is érvényesíti. Megnyerte társának Jakab Rolandot, hogy az operatív feladatokkal olyasvalaki foglalkozzon, aki eddig az Ericsson Közép-európai stratégiai igazgatója volt.
Ezek az életutak arra mindenképp biztosítékot jelentenek, hogy egyrészt teljesítményelvű emberek vezetik az intézményt, másrészt olyanok, akiknek ez nem kiváltság, hanem szolgálat – ha nem hinnének abban, hogy hazánk tudományának javára lehetnek, akkor számukra testhezállóbb és jobban megfizetett munkával foglalkozhatnának.
Ha ezen az egyszerű haszonelvűségi teszten átszűrnék, akik most hangoskodnak a változások ellen, akkor talán már kevésbé lennének hangosak. Ugyanis mihelyt az Országgyűlés elé került a törvény a Tudományos Dolgozók Demokratikus Szakszervezete és az Akadémiai Dolgozók Fóruma tiltakozni kezdett, piros lapos tüntetés, orbánozás és mindenféle égzengés, amit a változástól rettegők – jó vagy rosszhiszeműen – ilyenkor tenni szoktak.
A kutatási hálózat alá tartozó több mint két tucat intézmény ne tartson el hatalmas adminisztrációt, ne legyenek párhuzamos ügyintézési, beszerzési, szervezési struktúrák, hanem ezeket centralizálják,
a kutatóintézetek pedig foglalkozzanak azzal, ami a dolguk: kutatással.
Ha meggondoljuk minden tudománypolitikai kérdés egyúttal költségvetési is: van-e forrás a kutatásra vagy sincs ez ügydöntő kérdés.
A benyújtott törvény garantálja, hogy a HUN-REN éves költségvetése megduplázódik, egyúttal a kormány elkötelezte magát, hogy megduplázza a kutatás-fejlesztésre fordítható összeget a költségvetésben, egyebekben pedig a HUN-REN igen erős és elsőrangú nemzetközi tudományos lobbi-csapattal azon munkálkodik, hogy minél több nemzetközi forrást is hozzáférhetővé tegyen a különböző kutatóintézeteknek.
Erre a személyes válaszom az, hogy nem a kutatók tiltakoznak, hanem a kutatóknak az a hányada, akik képtelenek feltételezni, hogy valami az ő érdekükben is történhet, mindennel szemben ellenérzésük van, ami a kormányzati intézkedéshez köthető, esetleg kutatásuk fő tárgya metathesiofóbia, azaz a rettegés a változástól és ahogy Albert Sabin is magának adta be először a Sabin cseppeket, ők saját magukon próbálják ki a súlyos és előrehaladott fejlődéstől való rettegés demonstrálását – igaz gyógymódot nem kínálnak rá.
A protestáló tudósok mást mondanak: egyrészt félnek állítólag a kutatóintézetek vagyonának privatizációjától.
Ez elég meglepő állítás, hiszen a törvény a vagyont gyarapítani hívatott, miképp a tudományos kutatásra szánt költségvetést is.
Másrészt félnek attól, állításuk szerint, hogy az Európai Unióval közös kutatások így ellehetetlenülnek. Ez azért teljesen abszurd állítás, mert ha vetünk egy pillantást a HUN-REN tanácsadó testületére avagy Gulyás Balázs életútjára, esetleg az általa sokszor elmondott célokra, akkor világos, hogy ennek az ellenkezője az igaz: minél mélyebb és minél hatékonyabb nemzetközi kooperációt szeretne.
Végül a kutatók féltik kutatói autonómiájukat.
Ez voltaképp helyes, egy kutató mindig legyen kényes a saját kutatói autonómiájára. Van azonban régi tudománypolitikai vita, izgalmas és széles irodalma van: mi a helyes arány az alkalmazott és szabad kutatások között?
Erre különböző normák alakultak ki a világban, Szingapúrban 80 százalék felett van, az európai országokban pedig általában enyhe túlsúlyban az alkalmazott kutatás, tehát, amikor a tudomány célja ¥ hasonlóan a szabad kutatásokhoz – az emberi test és elme, a természet és a kultúra feltárása, megértése és magyarázata, ugyanakkor ezen belül van valamilyen célhoz kötöttség: mondjuk az éghajlat problémákra kell választ találni vagy valamilyen betegségre gyógymódot.
A nem csupán tudományosan autonóm, hanem jogilag is független majdani HUN-REN alatt deklaráltan támogatott a szabad kutatások nyugat-európai normáknál magasabb aránya,
miközben persze arra is törekedni fognak, hogy mindez a finanszírozó – a magyar adófizető polgárok – hasznára is legyen.
Ráadásul – mint ezt az érintettek jól tudják – Az alap- és alkalmazott tudomány meghatározásai általában a kutatók eredeti szándékaira utalnak csupán, hiszen Karikó Katalin sem tudta, hogy az mRNS biokémiai kutatásai első alkalmazási pontja a koronavírus világjárvány legyőzése lesz.
A megbízható és sikeres tudománypolitika felelősségteljes magatartást követel meg – ezt a társadalom joggal várja el, ennek pedig triviális módon része a szabad kutatás, s természetes az is, hogy az adott szabad kutatások követése, nemzetközi összehasonlítása, mérése biztosított legyen.
Miként az is észszerűnek tűnik, hogy a szabad kutatás autonómiáját tiszteletben tartva minél több tudományos munka hasznosítható legyen a mindennapok minőségének javítására. Egyebekben pedig az nyilvánvalóan közérdek, hogy az innovációs társadalomban a társadalmi haszonnal járó kutatások előnyt élvezzenek, illetőleg, hogy
legyen egy olyan rendszerszintű intézmény, amely ezt folyamatosan ellenőrzi, méri, ahol kell többlet forrást biztosít, naprakész nemzetközi összevetésekkel él.
Ráadásul a nemzetközi kutatás fejlesztési programokba is az eredményorientált támogatások fognak előnyt élvezni, sőt ezeknek a sikere fogja hitelesíteni – ez a helyes egyensúly – a szabad kutatások termékeny munkáját is.
A tudomány egyszerre egyre inkább elaprózott és interdiszciplináris, rendkívül izgalmas lesz követni, ahogy a különböző szaktudományok prioritásai, módszertanai változnak a következő évtizedekben.
Mindezt feltehetőleg a HUN-REN-t most támadó tudósok nagy része is tudja. Csak mivel van egy értelmiségi nyomás rajtuk, hogy reflexből nemet mondjanak arra ami képzetzársítható a kormányzattal, miközben a megvalósuló jobb gyakorlat eredményeiből majd ők is részesülnek, tüntetnek, mert úgy vannak, mint a régi urak, akik akik a császártól várták a kitüntetést, de azt is szerették volna, ha Kossuth Lajos gratulál hozzá a száműzetéséből.